Przez okres panowania w naszym kraju ustroju socjalistycznego nasze budownictwo mieszkaniowe rozwijało się w ten sposób, że budowano z bardzo różnych materiałów, szczególnie dotyczyło to budownictwa jednorodzinnego, gdzie wszelkie materiały budowlane trzeba było zdobywać najrozmaitszymi sposobami. Również w dziedzinie pokryć dachowych było podobnie – często wykonywano pokrycie dachu z eternitu, położenie na dach blachy było już szczytem luksusu, nie mówiąc o tym, że wiele dachów było po prostu krytych zwykłą papą. Obecnie wiele takich domów jednorodzinnych poddawanych jest zmianom, również w kwestii zmiany pokrycia dachowego – chętnie stosuje się jako nowoczesne pokrycia do dachów blachodachówkę, dachówkę ceramiczną, dachówkę bitumiczną czy jeszcze inne materiały. Okazuje się, że zmiana pokrycia dachowego wymaga zatwierdzenia tego przez miejscowy urząd miasta czy gminy – jeśli zmieniamy tylko pokrycie, a nie zmieniamy kształtu dachu, wielkości, nie będziemy stosowali nowych otworów okiennych w dachy czy w przestrzeni poddasza, wystarczy pisemne zgłoszenie do urzędu, że planujemy dokonać takiego zabiegu – brak sprzeciwu w terminie 30 dni od momentu zgłoszenia pisemnego powoduje, że możemy rozpoczynać naszą inwestycję. Jeśli jednak poza zmiana pokrycia dachowego będziemy też wykonywali nowe otwory okienne albo też zmienimy nieco konstrukcję samego dachu, niezbędne będzie uzyskanie w tym celu stosownego pozwolenia budowlanego.
Related Posts
Pozwólmy działać architektowi
Często jest tak, że przeglądając jakiś projekt dochodzimy do wniosku, że kilka rzeczy by nam się w nim spodobało, ale…
Budowa domu pasywnego
Dom pasywny to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą maksymalnie ograniczyć straty energii w tym głównie energii cieplnej…
Czy KNF sprzyja budownictwu mieszkaniowemu
Od czasu rozpoczęcia się kryzysu w II połowie 2008 roku nasze budownictwo mieszkaniowe jakoś nie może się pozbierać, dojść do…