W budownictwie istnieje pojęcie trudnego gruntu, który sprawie wiele kłopotów technicznych i eksploatacyjnych podczas posadowienia na nim domu. Do gruntów trudnych zaliczane bywają grunty niestabilne, o niezbyt zwartej strukturze, które sprawiają kłopot, bo budynek nie zawsze osiada na nich równomiernie, a także tereny, gdzie istnieje wysoki poziom wód gruntowych, wymagający zastosowania specjalnych fundamentów, a czasami również rezygnacji z piwnicy. Można w takim momencie ułatwić sobie zadanie nieco obniżając poziom wód gruntowych poprzez zastosowanie różnych przydatnych technik, takich, jak chociażby drenaż i odpowiednia izolacja. Jeżeli dokona się badań gruntu, w wyniku których okaże się, że grunt na zakupionej działce jest trudny, konieczne będzie zakupienie projektu domu, który uwzględnia specyfikę trudnego podłoża. Trudno buduje się również na terenach o charakterze zalewowym, geodeci zaliczką także do kategorii gruntów trudnych pod względem budowlanych grunty umiejscowione w obszarze szkód górniczych. Żeby zwiększyć stabilność posadawianego domu stosuje się w takich przypadkach ciężkie płyty fundamentowe, a aby zapobiec destrukcyjnemu wpływowi wysokich wód gruntowych stosuje się fundamenty na palach, lub w przypadku domów jednorodzinnych na tak zwanych mikropalach. Za każdym razem bywa to utrudnienie, niemniej jednak nie uniemożliwia to postawienia domu w takich warunkach.
Related Posts
Narożniki to wspaniała sprawa
Patrzymy na miejsce, w którym chcemy postawić swoją sofę i widzimy, że jest ono w rogu, ściana przedłużona, a my…
Ratunek dla małego przedpokoju
Nie ma się co oszukiwać. Budownictwo mieszkaniowe lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku nie zawsze spełniało standardy, do jakich dzisiaj…
Budowa domu bez dewelopera
Jeżeli mówimy o nieruchomościach mieszkalnych bardzo często od razu myślimy o firmach deweloperskich i deweloperach. Jest to rozwiązanie wygodne. Tak…