Wiele domów, zwłaszcza tych przedwojennych, gdzie były stosowane dachy dwuspadowe, posiada poddasza, które przez całe dziesięciolecia służyły jedynie jako strychy, pomieszczenia traktowane do składowania najróżniejszych przedmiotów, które w danym czasie nie były przydatne, jednak szkoda je było wyrzucić. Zresztą trudno byłoby takie poddasza adaptować na powierzchnie mieszkalna, na przykład na sypialnie, skoro w ogromnej większości takich domów było stosowane ogrzewanie piecowe, a na poddaszu nikt nie stawiał przecież pieców, tak więc nie były one nawet ocieplane. Jednak od pewnego czasu trwa intensywne zagospodarowywanie poddaszy – dzieje się tak zarówno w domach wielorodzinnych o dachach dwuspadowych, jak i w domach jednorodzinnych. Pierwszym krokiem jest na pewno ocieplenie poddasza – większość inwestorów stosuje do tego wełnę mineralna w belach, na to można wykonać ścianę drewniana albo też zastosować płytę kartonowo-gipsową. Kolejna czynność to doprowadzenie na poddasze instalacji grzewczej i elektrycznej, jeśli jest potrzeba, to i wodno-kanalizacyjnej, jednak jeszcze wcześniej warto jest pomyśleć o ostatecznym ukształtowaniu tam pomieszczeń, a więc wykonanie ścian działowych – znakomicie nadaje się do tego celu lekka konstrukcja z płyt kartonowo-gipsowych, w środku można dać również wełnę mineralną – jest ona dobrym środkiem zapobiegającym ewentualnemu rozprzestrzenianiu się ognia.
Related Posts
Projekty domów z użytkowym poddaszem
Coraz większą popularność zyskują projekty domów jednorodzinnych z użytkowym poddaszem. Jeszcze do niedawna na samą myśl o aranżacji wnętrza poddasza,…
Budowa domu pasywnego
Dom pasywny to bardzo dobre rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą maksymalnie ograniczyć straty energii w tym głównie energii cieplnej…
Stwórz własnoręczne ozdoby świąteczne
Dekoracja domu to nie tylko kolor ścian, meble i inne dodatki. Bardzo istotnym dla nas wszystkich momentem są oczywiście święta,…