Zdarza się niestety tak, że realizacja marzeń i planów o wybudowaniu własnego domu zostaje nieco skomplikowana i opóźniona przez odkrycie, że działka budowlana znajduje się w miejscu, gdzie panują niekorzystne warunki wodne oraz gruntowe. Zresztą zwykle nie jest to dla inwestora niespodzianka, bo już na etapie zakupu działki przeznaczonej pod budowę domu bywa on ostrzeżony, z czym będzie się musiał liczyć, chcąc postawić dom. W takich sytuacjach podstawowym zaleceniem mającym zagwarantować bezpieczeństwo prac i późniejszej eksploatacji domu jest przeprowadzenie szczegółowych pomiarów i badań właściwości gruntu, w tym jego jakości oraz rodzaju. W innym wypadku dom mógłby być narażony na uszkodzenia, a przez to stać się niebezpieczny dla mieszkańców. Takie obwarowania dotyczą przede wszystkim gruntów znajdujących się na ternach obfitujących w różnego typu szkody górnicze, gruntów, gdzie standardem jest wysoki poziom wód gruntowych, a także miejsc z podłożem o małej nośności. Konieczne będzie wtedy zamówienie projektu domu uwzględniającego specyfikę danego gruntu i dostosowanie jego poszczególnych elementów, zwłaszcza takich jak fundamenty i ściany nośne do istniejących na danej działce utrudnień. Projekty standardowe się do takich gruntów po prostu nie nadają, dlatego trzeba je realizować indywidualnie na zamówienie, a inwestor musi się liczyć z podwyższeniem kosztów nietypowej inwestycji.
Related Posts
Jaki rodzaj gontu wybrać?
Na rynku dostępne są wielobarwne i odmienne pod względem kształtów rodzaje gontu. Jaki jednak ma wybrać przeciętny inwestor, aby miał…
Targi budowlane na świecie
W niniejszym artykule powiemy słów kilka na temat targów budowlanych. W tytule mamy do czynienia ze sformułowaniem targi budowlane na…
Osadzenie okien – czy ma praktyczne znaczenie
Budując swój dom jednorodzinny na pewno zwracamy uwagę na to, aby ściany konstrukcyjne były odpowiednio mocne, by wytrzymały ciężar domu,…