Budując swój dom jednorodzinny na pewno zwracamy uwagę na to, aby ściany konstrukcyjne były odpowiednio mocne, by wytrzymały ciężar domu, jak też myślimy o tym, w jaki sposób zabezpieczyć dom przed zimnem, a więc aby był on jak najbardziej oszczędny. W tym celu stosujemy dobre ocieplenie ścian zewnętrznych, jak też i poddasza domu, dbamy też o to, by dom posiadał odpowiednio wykonana izolacje pozioma poziomu podstawowego, a więc był zabezpieczony przed zimnem i wilgocią z gruntu. Jednak równie ważnym czynnikiem jest dobór okien oraz właściwe ich osadzenie – jak podpowiadają specjaliści, źle dobrane i niewłaściwie osadzone okna mogą powodować ucieczkę z wnętrza domu ciepła nawet w wymiarze 30 procent, dodatkowo może to powodować wzrost wilgoci w danych pomieszczeniach. Dobre okno to takie, które posiada niski współczynnik przenikania ciepła, a więc takie okno posiada, co najmniej 3 komory, a odległości pomiędzy poszczególnymi szybami powinny być dość duże, najlepiej co najmniej 10 milimetrowe. Jeśli chodzi o sposób osadzenia okien w otworach okiennych, to podstawowa sprawa jest to, by ramy okienne były jak najbliżej krawędzi zewnętrznego muru – takie osadzenie zapewni przenikanie do wnętrza domu dużych ilości promieni słonecznych, co automatycznie powoduje większe nagrzewanie się wnętrza domu, a więc w konsekwencji mniejsza potrzebę stosowania intensywnego ogrzewania wnętrza domu. Dodatkową korzyścią takiego właśnie osadzenia okien jest zredukowanie w ten sposób do minimum mostków termicznych, bardzo szkodliwych zarówno dla samych murów budynku, jak i dla mieszkańców domu.
Related Posts
Przygotowanie projektu na zamówienie
Projekt domu jednorodzinnego na zamówienie to znakomite rozwiązanie dla osób, które pragną mieć oryginalny projekt, a co za tym idzie…
Dlaczego warto zamontować fototapetę
Fototapety ścienne powracają. Po długim okresie zapomnienia, nareszcie przeżywają swój renesans. Planując wystrój wnętrza, powracamy do tej formy stylizacji pomieszczeń…
Zagospodarowanie poddasza w starych budynkach
Wiele domów, zwłaszcza tych przedwojennych, gdzie były stosowane dachy dwuspadowe, posiada poddasza, które przez całe dziesięciolecia służyły jedynie jako strychy,…